Dizajn v akcii

Po toľkých polemikách a výzvach v predchádzajúcich článkoch som si hovorila, že by bolo naozaj zaujímavé vidieť, ako, a či vlastne, môže grafický dizajn niekomu pomôcť. Je jasné, že svet nezachráni. V krízových situáciach sa ale ukazuje, že dokáže aspoň užitočné veci.

Utečenecké tábory, pohurikánové stanové útočiská to je miesto, kde dobrý orientačný dizajn môže znamenať veľký rozdiel. Ak sa mi podarí nájsť v knižnici ten článok čo som čítala, tak doplním aj meno dizajnéra – ale ide o projekt krízového informačného dizajnu pre utečenecké tábory, kde dizajnér navrhol systém šablón, pomocou ktorých sa na stany sprejom nastriekali základné orientačné ikonky: pitná voda, nepitná voda, zdravotnícka pomoc, stan s jedlom, wc, a pod. Šablóny fungovali aj oddelene ako moduly, ktorých vyskladaním do iných tvarov bolo možné vytvoriť nové ikony či krátke nápisy. Keď vezmeme v úvahu, že utečenecké tábory sú miesta s permanentným tranzitom osôb, navyše v situácii, ktorá pre prichádzajúcich nie je práve jednoduchá, správna orientácia dokáže iste zmierniť neistotu a prvotnú úzkosť.

Obrovským prekvapením bolo pre mňa nájdenenie pozície grafický dizajnér na stránke voľných pracovných miest v Spojených Národoch (United Nations). Organizácia Medzinárodná zdravotná pomoc (Aide Médicale Internationale) hľadá do barmského utečeneckého tábora v Thajsku kancelára pre publikácie a zdravie, čo v praxi znamená vydávanie detského časopisu, informačného buletinu a rôzne iné vzdelávacie a informačné materiály pre tri utečenecké tábory. Tieto tábory nie sú dočasné, prakticky od roku 1995 tu žije tisíce ľudí, čo znamená množstvo detí, ktoré tu vyrastajú, vzdelávajú sa a dospievajú. Do minulého roku na tejto pozícii pracovala francúzka Sylvain Silleran na ktorej webovej stránke nájdeme všetky jej aktivity a projekty na ktorých sa podieľala počas dvoch rokov pobytu.

Grafický dizajnéri vedia robiť krásne reklamné produkty. V prípade neziskových organizácii to môže byť veľká výhra, ak sa na prvý pohľad taká hlúposť ako tričko s logom kampane ľuďom páči a začne sa dobre predávať (kampaň Avonu proti rakovine prsníka). Časopis PRINT práve rozbehol charitatívnu akciu, kde vyzval desiatich dizajnérov aby navrhli tašku pre svoju obľúbenú neziskovku (na obrázku taška pre Lekárov bez hraníc od Christopha Niemanna).

Veľmi milým nápadom je aktivita francúzskych ochranárov zvierat Save your logo. Vyzývajú firmy, ktoré roky prosperujú z toho, že používajú zviera vo svojom logu, aby investovali do ich ochrany. Toto zvieratko sa tak pre nich stane nie len obrázkom v logu, ale dôvod pre zachovanie živočíšneho druhu. Súšasťou projektu sú zatiaľ Lacoste (krokodíl), Quicksilver a Roxy (voda) a firma Maaf (delfín). Firiem s logom zvieraťa je vážne veľmi veľa (Camel, Playboy, Puma, Jägermeister, Pinguin Books, Mozzila FireFox, Ferrari, ING Bank…), tak dúfam, že sa projektu bude dariť.

Ak ide o život, iste pomôže človeku viac lekár ako orientačný systém (i keď musím najskôr k tomu lekárovi trafiť). Je však povzbudzujúce vidieť, že grafický dizajn má význam aj v tých najťažších podmienkach a nielen v spoločnosti blahobytu a konzumu. Bez informácii a vzdelávania sa totižto obídeme len ťažko.

Tento obsah bol zaradený v grafický dizajn. Zálohujte si trvalý odkaz.

Jedna odpoveď na Dizajn v akcii

  1. Ondrej povedal:

    o tom save your logo som cital v casopise 100+1 zahranicnich zajimavosti. fakt dobry napad :)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>