Dvaja z jedného cesta: Čínsky porcelán

Už viac krát sa mi stalo, že v krátkom čase natrafím na dva, nejakým spôsobom spolu súvisiace projekty od rôznych dizajnérov. Takže som sa rozhodla im vytvoriť samostatnú rubriku. A tu je!

Nille Svensson (spomínaný rozhovor s ním som už preložila a po dohode s časopisom Designum ho tam trochu zeditujú, a snáď v dohľadnom čase aj publikujú) predstavil prednedávnom veľmi zaujímavý projekt na tému švédskej identity. Taká otravná téma, ktorú neustále niekto chce, aby riešili grafickí dizajnéri. Nille opisuje ako bol fascinovaný príbehom z roku 1745, kedy loď švédskej spoločnosti East India Company stroskotala pred brehom Götheborgu a potopila sa s celým nákladom čínskeho porcelánu. Dnes je Čína vnímaná ako veľko-výrobňa všetkého možného, plagiátorská krajina, bez potenciálu navrhovať vlastný dizajn . Ale v roku 1745 bolo všetko inak, a čínske znalosti výroby kvalitného porcelánu boli pre Európu veľkým tajomstvom. Preto aj čínsky porcelán a jeho vzory často krát kopírovali práve európsky výrobcovia, aby aspoň napodobnili túto žiadanú komoditu. Vzory sa rozšírili všade poEurópe, kopírovali sa ďalej, mutovali a stali sa základom pre britskú a holadnskú porcelánovú tradíciu. Kópia sa stala postupne originálom a národnou tradíciou. Nille sa teda vybral do Múzea východných starožitností v Štokholme, okopíroval dizajn z kolekcie čínskych tanierov a vytvoril svoj vlastný falošný porcelán.
Tradičný čínsky vzor na tanieri v ľavo (pôvodný majiteľ George Washington) a európska kópia dizajnu v pravo:

e
Jedná sa o anglickú adaptáciu tradičného čínskeho riečneho výjavu, ktorú si privlastnil európsky výrobca porcelánu ako tzv. “Willow design”. Spoločnosť, ktorá začala s výrobou tohoto vzoru si dokonca vymyslela vysvetľujúcu legendu, aby dodala autentickosť svojim tanierom.

Nillove falzifikáty (všetky ostatné si môžete pozrieť na stránke projektu tu):

A tu je spojenie: španielsky dizajnér Jaime Hayon (asi najslávnejší mladý produktový dizajnér odtiaľto) bol úplnou náhodou oslovený japonskou porcelánovou firmou Kutani Choemon na spoluprácu pri navrhovaní novej série obedového servisu. Kto pozná Hayonovu prácu, výsledok pre neho nebude prekvapením.

Jaime ako inšpiráciu uvádza rešpekt pred japonskou tradíciou, stret dvoch kultúr, vzájomné obohacovanie, nadšenie pre rituál podávania jedla, a vytváranie vzťahov medzi spolustolovníkmi ale aj nádobami, ktoré používajú. Či je výsledok stretom španielskej a japonskej kultúry (vzorov, alebo tvarov) to neviem posúdiť, ale Jaime aj zúčastnená firma žiaria šťastím.

Stretnutie obidvoch dizajnérov nastane pravdepodobne zanedlho na Design Miami Basel!

Tento obsah bol zaradený v dvaja z jedného cesta, grafický dizajn. Zálohujte si trvalý odkaz.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>