Dvaja z jedného cesta "zátišie"

Rubrika dvaja z jedného cesta pokračuje. Tento krát to bude o zvláštnej téme – “mŕtva príroda”.  Náš slovenský výraz zátišie – po anglicky zastavený život (still life) po španielsky bodegón alebo naturaleza muerta (mŕtva príroda) – je súčasťou práve prebiehajúcej výstavy Tenerifského umeleckého centra TEA.  Výstava viac ako sto fotografií pod názvom Ticho objektov predstavuje pod týmto tradičným formátom zátišia celkom rôznorodé práce. Klasické zátišie tvorí zvyčajne skupinka harmonicky rozostavených objektov, buď s určitou symbolikou, alebo bez nej. Toto sú fotografie vystavujúceho katalánskeho výtvarníka Joela Fontcuberta z cyklu Herbarium:

Fotografia nemeckého autora Holgera Niehausa:

A jedna of Evelyn Hofer.

No a tu je moje náhodné spojenie: dizajnér z včerajšieho postu Hernan Paganiny nazval svoju sériu inštalácii rovnako príznačne: zátišie/mŕtva príroda.

Keby som mala zo sebou foťák, tak by som prispela k téme aj fotografiu kvetinového aranžmá, ktoré nám priniesli pred pár týždňami do kancelárie. Vo vysokej váze bola kytica hnedých chrizantém, okolo ktorej boli nastrkané dolu hlavou usušené konáriky nejakého stromu (aj s jeho uschnutými listami). Konáriky trčali z vázy vysoko von, a kytica bola dnu ako keby schovaná. Vo váze nebola voda. Skutočne dekadentný kvetinový dizajn. Ale asi to ladilo so sviatkom Všetkých svätých, alebo boli z kvetinárstva na rovnakej výstave ako ja.

Tento obsah bol zaradený v dvaja z jedného cesta, grafický dizajn. Zálohujte si trvalý odkaz.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>