Ekologický font

Úplne na začiatku písania tohto blogu som veľa článkov venovala sociálnemu a ekologickému dizajnu. Dokonca som na túto tému prečítala knihu SustainAble (mali ju v knižnici). Ako som sa už o tom zmienila, knižka, aj keď sa tvárila revolučne, ma informovala hlavne o existencii sójových tlačiarenských farieb (takých, ktoré používajú rastliné oleje a nie naftu), recyklovaných papieroch, a doporučovala, podľa mňa prehnané, dizajnérske kroky ako šetriť papier a tlač. Napríklad netlačiť so spadávkou, nepoužívať textové bloky v negatíve – biele písmo na farebnej ploche. Pozor si treba dávať aj na väzbu: lepená väzba je toxická (používa lepidlo), zošitová väzba zase kovovú spinku (zbytočné mrhanie materiálom). Ekologický dizajnér by mal toto všetko brať v úvahu. Ideálny postup je najskôr presvedčiť klienta, že tlačiť vlastne nič nepotrebuje a celú kampaň presunúť na internet.


Teraz som sa ale dočítala o existencii ekologického fontu, ktorý prekonal moje očakávania. Asi každého napadlo, ako výber písma môže ovplyniť počet strán a množstvo použitej farby pri tlači napríklad takého telefónneho zoznamu. No aj obyčajné firmy a inštitúcie denne chrlia desaťtisíce strán z kancelárskych tlačiarní. Softwér ecofont ponúka možnosť ako znížiť spotrebu tonera pri bežnom tlačení až o 25%. Jednoducho všetko písmo do veľkosti 11 bodov (a zatiaľ v programe Microsoft Word) neviditeľne predierkuje. Funguje s fontami Microsoft ako aj s korporátnym fontom vašej firmy. Licencia sofwaru stoji 15 eur/počítač a platí tri roky.
e
Na španielskej verzii stránky je k dispozícii font Ecofont Vera Sans, ktorý je open-source a slúži pre všetkých, ktorí si chcú vyskúšať ako sa tlačí ekologicky. Firma Ecofont je z Holandska (ako inak) a ich softwér bol ocenený na European Enviromental Design award, ktoré sa uskutočnili tento marec v Madride.

Tento obsah bol zaradený v písmo, sociálny a zelený dizajn. Zálohujte si trvalý odkaz.

Jedna odpoveď na Ekologický font

  1. Spätné upozornenie: Starion Dizajn » Čo je zelený grafický dizajn?

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>