Grafický dizajnér čitateľ

Pôvodne som chcela v tomto príspevku zverejniť zoznam zaujímavých kníh, ktoré by som chcela vlastniť – keby neboli vypredané, alebo príliš drahé. Potom som ale rozmýšľala, čo s takým zoznamom, i keď tvorba zoznamov je sama o sebe strašne pútavá činnosť. Môj obľúbený je od výtvarníkov Frischli&Weiss How to Work Better:

Asi užitočnejšie ako zoznam kníh, ktoré nemám by bolo doporučenie kníh, ktoré mám a ktoré mi niečo dali. Ale to sa nedá zhrnúť len tak všeobecne. Sú knihy, ktoré sú možno super, ale ja som im nerozumela, alebo si z nich pamätám len jedinú myšlienku, alebo ma nudili, alebo som si ich pozrela raz a už som na ne úplne zabudla. Knihy, ku ktorým sa opakovane vraciam sú asi len tri:

e
Ostatné stoja v knižnici a ich osud je neznámy. Napríklad asi dvojkilová kniha od Alana Fletchra The Art of Looking Sideways. Doporučil mi ju náš učiteľ Palo (teraz neviem, či by bol rád, keď mu takto hovorím, ale on nás fakt dosť veľa naučil, tak si to zaslúži : ). Je možné, že ešte len príde doba, keď si s chuťou sadnem k tejto objemnej kolekcii Fletchrových životných zápiskov, ale doteraz keď som sa o to pokúšala môj mozog nestačil vstrebávať toľko výrokov a citátov ktoré používa ako dejovú líniu. Ale takýchto kníh je viac. Na druhej strane sú knihy, ktoré som rada že ich mám, aj keď dočasne neaktívne, lebo verím že príde ten moment, keď sa k nim ešte vrátim.
e

Takže čo s neupoužívanými / dočasne odstavenými knihami? Ako veľmi trefný mi prišiel článok Čo s prečítaným .týždňom? na blogu (sme) Števa Šantu. Autor píše, že ho spolu s českým Reflexom nosieval svojej mame, no odkedy už mama nie je na tomto svete, nie je ich kam nosiť. Čo robíte vy s vašimi prečítanými časopismi? Na inom mieste som čítala komentár niekoho, kto písal, že je tak ťažké dostať sa k číslam DOT DOT DOT, že to vytvorilo nové sociálne zvyky medzi jeho kamarátmi. “Zastavím sa u teba v sobotu, nech si prečítam tvoje staré DDD”. Podobné poslanie má aj projekt DOR (zmienený na blogu manystuff.org). DOR je digitálny archív výtvarných publikácii, ktoré sa už dávno nevydávajú. Oskenované publikácie sa dajú stiahnuť ako pdf, v prípade záujmu znova vytlačiť. To je dobrý nápad, aj keď si neviem predstaviť všetko to dodržovanie autorských práv a podobne.

Možno by tento problém neexistoval, keby sme mali nejakú neuveriteľnú knižnicu, ktorá kupuje všetko čo výjde v našom obore. Tým by sa odstránili sklamania zo zle kúpenej knihy. Kým ale takú nemáme, spolieham sa na doporúčujúce zoznamy iných. Na internete je ich kopa, tak ponúkam aspoň jeden od You Work For Them, ktorí tie knihy pôvodne aj distribuovali, ale dnes už len doporučujú. Nájdete ho tu.
e

Tento obsah bol zaradený v knihy. Zálohujte si trvalý odkaz.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>