Grafický dizajnér: vydavateľ, organizátor, kurátor

V predchádzajúcich príspevkoch o ekonómii nezávislých vydavateľov som okrem iného hľadala príčiny veľkého záujmu grafických dizajnérov o vydavateľskú činnosť. Všeobecne sa pole pôsobenia grafických dizajnérov rozširuje a oni zaujímajú nové pozície: píšu články, organizujú festivaly, kurátorujú výstavy, časopisy ich oslovujú so žiadosťami o autorskú grafiku, atď. Ale zrazu som dostala taký pocit, že predsa to tu už raz bolo. Len sme na to zabudli. Preto by som rada pripomenula prácu Karla Teigeho.

Teige (1900 – 1951) nebol povolaním výtvarník a aj keď sa celý život venoval typografii a grafickej úprave kníh, časopisov a zborníkov, vyštudoval žurnalistiku. Ako dvadsaťročný spoluzakladal avantgardnú skupinu Devětsil a bol šéfredaktorom a grafikom ich časopisu ReD (Revue Devětsilu). Pracoval ako kritik a teoretik umenia, aj keď nebol fotograf ani architekt, veľmi sa zaujímal o oboje. Písal štúdie a eseje o modernej fotografii, filme a architektúre, rok prednášal na Bauhause v Dessau. Bol hovorcom a organizátorom nových umeleckých smerov (poetismu, magického realizmu, konštruktivizmu, surrealizmu).  Vďaka jeho kontaktom prednášali v Čechách Walter Gropius, Man Ray, Le Corbusier, André Breton. S Vítězeslavom Nezvalom založili českú Surrealisitickú skupinu. V tomto období sa začína venovať svojim slávnym kolážam.
(Ilustrácie sú z knihy Avantgarda známá neznámá 1, 2, 3, na internete je v celom znení tu.)

V apríli minulého roku pripravilo olomoucké Múzeum moderného umenia výstavu Karel Teige a typografie – Asymetrická harmonie, ktorá predstavila jeho typografickú prácu. Súčasťou výstavy bola aj rovnomenná knižka, ocenená druhým miestom v súťaži najkrajšia česká kniha. Za necelých 1200 Kč si ju môže kúpiť každý nadšený grafický dizajnér.

Foto:Oliver Tomas

A tu je opis Teigovho prístupu k typografii ako o ňom hovorí autorka koncepcie výstavy Lenka Bydžovská: “typografie měla podle představ avantgardních tvůrců splynout s jízdním řádem, vlakovou a lodní signalizací, s Morseovou abecedou. Byla zbavena všeho přebytečného a ornamentálního. Ilustrativní kresby byly nahrazeny fotografiemi”. Teigeho zásah do úpravy knihy “znamenal krajní zobčanštění typografické úpravy, do níž pronikly podněty z vnějšího každodenního spotřebního světa, uskutečňované pod heslem užitkovosti a bezprostřední smyslové srozumitelnosti”.
Koláže pre zbierku poézie Konstantina Biebla “S lodí jež dováží čaj a kávu”:

Asi najznámejšou Teigeho grafickou prácou je kniha Abeceda, ktorú tvoria koláže fotografií s typografiou vytvorené v na námet Nezvalových básní, v spolupráci s tanečníčkou Milčou Mayerovou. Originál vyšiel v roku 1926, v novom vydaní vo forme pohľadníc vydal knihu anglický Redstone Press tento rok. Za necelých 10 libier!


e
Ďalšou knihou, ktorá sa venuje Teigeho práci je kniha českého vydavateľstva Torst, od autora Karla Srpa. Bola vydaná v roku 2002 a obsahuje zbierku 85-tich Teigeho surrealistických koláží. Sám Teige svoje koláže počas života nevystavoval, takže je to unikátna príležitosť vidieť aspoň niektoré z jeho tristo sedemdesiat štyri diel. Kniha sa dá zohnať v antikvariátoch a na youtube.

Amazon ponúka titul s názvom “L’Enfant Terrible of the Czech Modernist Avant-Garde” od autorov Eric Dluhoush a Rostislav Švácha. Kniha vydaná (v angličtine) v roku 1999 predstavuje Teigeho ako univerzálnu osobu českej avantgardy, obsahuje niekoľko jeho esejí a foto-dokumentáciu jeho prác. Prispeli do nej asi všetci, ktorí sa Teigemu v Čechách venujú, medzi inými spomínaný Karel Srp a Lenka Bydžovská. Za 48 dolárov.

Karel Teige sa teda kľudne môže nazývať ikonou a byť kultovým vzorom pre dnešných dizajnérov. Aj keď dosiahnuť takú úroveň, aby na niekoho kritiku odpovedala osobnosť vo veľkosti Le Corbusiera, sa zdá ako nedosiahnuteľná méta.

Tento obsah bol zaradený v grafický dizajn. Zálohujte si trvalý odkaz.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>