Mestské intervencie – prechod pre chodcov

Indický Ahmenabad má 5,2 milióna obyvateľov, a dizajnérka, pedagogička a určite aj matka – Kiran Bir Sethi ho chce vytvoriť bezpečným pre deti. A nielen Ahmenabad, ale prostredníctvom projektu A Protagonist in every child, všetky mestá/školy, ktoré sa zúčastnia s projektami ktoré vymyslia ich deti na zlepšenie čohokoľvek, na čo inak ako malí občania nedočiahnu. Viac o Kiran a jej mega pláne na Design Observeri, mňa presvedčila fotografia z workshopu pretvárania školského prechodu pre chodcov:
e

V tomto prípade sú chodcami malí indický školáci, no mám pocit, že rovnako by sa hodil deťom aj hocikde inde. Prechod ako komunikačné médium použili aj dve nemecké študentky Jana-Lina Berkenbusch a Nina Thoming v nedávno spomínanom projekte Europe? Unity/diversity v rámci Haagskeho festivalu Design and Government.
eHaa

Zadanie ich projektu bolo: 1. zvýšiť povedomie občanov o tom, že sú súčasťou Európy 2. preniesť na nich pocit MY SME EURÓPA 3. komunikovať slogan CROSSIG EUROPE 4. zvýšiť občiansku vzájomnosť 5. informovať o Európe. Na to všetko použili dievčatá metaforu o bezpečnosti – prechod pre chodcov, keďže bezpečnosť je jeden z významných aspektov, ktoré členstvo v EU zabezpečuje svojím členom (no…relatívne).
Hľadala som teda ďalšie príklady transformovania prechodu pre chodcov na njeaký občiansky počin a tu sú:
Barcelonské upozornenie, že každá z troch smrteľných nehôd na cestách sa odohrá na prechode. Upozornenie, ktoré snáď trochu odrádza od využívania pešej dopravy, kedže hrozia nebezpečné strety.
e

China Town v Oaklande sa rozhodol vytvoriť alternatívne maľované prechody všetkými smermi. Ukážka zmeny priority vo vzťahu chodci / šoféri, a možno skutočná identita križujúcej čínskej štvrte:

No a v San Franciscu pomaľovali prechody, asi aby bola betónová časť mesta trochu krajšia.

Tento obsah bol zaradený v kultúra, sociálny a zelený dizajn. Zálohujte si trvalý odkaz.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>