Porcelán v Tate Modern

Keď už som hovorila o čínskom porceláne, spomenula som si na aktuálnu výstavu čínskeho výtvarníka Ai Weiweia v Tate Modern Gallery v Londýne. Weiweiove dielo reaguje na dnešný čínsky politický a kultúrny fenomén: made-in-china kvalita, falzifikáty a lacná pracovná sila. Vystavený objekt predstavuje zaplnenú turbínovú halu Tate Gallery 100 miliónmi slenčnicových zrniečok, vyrobených na zákazku, ručne, počas viac ako dvoch rokov v čínskej porcelánovej fabrike. Ako naozajstné, že?
e

Pôvodný zámer výtvarníka bolo, aby sa návštevníci mohli v hale voľne pohybovať a doslovne “šlapať” po zrniečkach. To malo vyvolávať samozrejme rôzne pocity a myšlienkové pochody; vedomé šlapanie po niekoho ručnej práci a drahom materiály, rovnako ako otázky: čo to znamená byť jednotlivec v dnešnej spoločnosti? Neznamenáme nič, ak nekonáme spoločne s ostatnými? Ako ovplyvňujú naše narastajúce požiadavky a materializmus spoločnosť, životné prostredie a našu budúcnosť? Zakrátko však galéria voľný pohyb zakázala. Ako príčínu síce uviedli, že prach zo škrípajúceho porcelánu môže spôsobovať niektorým ľuďom vážne dýchacie problémy, jasné ale je, že problémom bolo, že mnohí z návštevníkov si nejaké zrnká “náhodne” odniesli domov v nohaviciach. Vstup je zadarmo, a výstava potrvá do mája, tak kto ste v Londýne, choďte sa pozrieť. Možno budú v gallery shope predávať plastové napodobeniny : )

Tento obsah bol zaradený v výstava. Zálohujte si trvalý odkaz.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>