Shared space – mesto bez značiek

Na začiatok týždňa si dovolím malé odbočenie, pretože v súvislosti s predchádzajúcim článkom mi nedá nespomenúť zaujímavé urbanistické riešnie bezpečnosti dopravy v meste. Namiesto prechodov pre chodcov, obmedzovania rýchlosti, špeciálnych pruhov pre cyklistov a pod. je podstatou tohto riešenia zrovnoprávnenie chodcov s motoristami a ostránenie všetkých dopravných značiek. Myšlienka “Shared space” – zdieľaný priestor bol, ako inak, nápadom holadnského dopravného inžiniera Hansa Mondermana, ktorý najprv začal s jeho aplikáciou vo svojom rodnom Frieslande. Pravidlom zostáva iba tzv. prednosť z prava, inak sa autá, chodci, mamičky s kočíkmi a bicyklisti môžu pohyboať ako chcú. Parkovať sa takisto môže hocikde, pokiaľ sa tým neobmedzí plynulosť dopravy. Namiesto príkazových značiek je treba spoľahnúť sa na zdravý rozum. Tým, že v takomto zdieľanom priestore vodiči áut pociťujú automaticky riziko a neistotu, zvyšuje sa ich pocit sociálnej zodpovednosti. Výsledky? Holandský Haren hlásil 95% pokles dopravných nehôd, z 200 na 10 ročne. Pridavajú sa mestá v Belgicku, Nemecku, Dánsku, Anglicku, Austrálii.
Pripomína to len mne Indiu? Dopravný chaos v New Delhi, Saigone, Bangkoku a iných, nielen ázijských veľkomestách, sa nikdy netrápil s dopravnými značkami a kupodivu sa to neodrážalo na nehodovosti. Rovnako shared space funguje odjakživa v malých dedinách. Gbely, kde bývam, majú len pár ulíc s chodníkami, inak vštetky autá, traktory, chodci a byciklisti (tých je naozaj dosť) sa pohybujú na vlastnú zodpovednosť. Možnože sme len zabudli na sedliacky rozum a znovu objavujeme dávno objavené.
Poznámka: Kritika vyčíta takémuto riešeniu dopravy zníženie bezpečnosti pre zrakovo postihnutých ľudí a ľudí inak postihnutých, ktorí nedokážu dostatočne komunikovať s ostatnými účastníkmi dopravy. Takisto náklady na takéto prebudovanie mesta – centra su vysoké (ak počítame ostránenie už existujúcich chodníkov, mestkých mobiliárov a pod.) Každopádne predstava vizuálne neznečisteného prostredia dopravnými značkami je závideniahodná.

Tento obsah bol zaradený v kultúra, sociálny a zelený dizajn. Zálohujte si trvalý odkaz.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>