Trvalo udržateľný dizajn

Už pár dní čítam na internete o udržateľnom (sustainable) dizajne. Musí to byť vážna vec, keď aj AIGA má svoje Centrum pre Udržateľný dizajn a zaviedla mnohé ekologické opatrenia vrámci vlastnej organizácie: vymenila všetky čistiace prostriedky za ekologické, žiarovky nahradila neónmi, elektrinu kupujú od ekologického výrobcu, na streche zriadila záhradu, zamestnanci tlačia (len ak je to nevyhnutné) povinne obojstranne na 100% recyklovaný papier, tonery sú znova dopĺňané a nie vymenené za nové. A ďalšie opatrenia pri organizácii ekologických koferencíí (minimalizovať potrebu tlačených materiálov, jednorazového riadu, prenajímanie ekologických hotelov a pod.).
Konferencie o zelenom dizajne sú hitom: AIGA organizuje Green Salon (vždy v inom meste) a Compostmodern (bienálna konferencia). Ak sa chcete manifestovať ako ekologickí dizajnéri podpíšte sa pod výzvu Design Can Change. Na stránke s rovnakým menom je kopa gettyimage-ovskej (hlavný sponzor) motivácie a rád, ako začať so zmenou pre udržateľný dizajn už dnes. Jednak môžeme začať v prístupe k práci – doporučiť klientom výročné správy ako PDF, maximalizovať využitie papiera pri offsete, vyberať si len miestne tlačiarne, a znížiť tak znečistenie pri doprave, alebo aplikujeme ekologické zmýšľanie na pracovisku – do práce kráčame, alebo jazdíme na bicykli, ideme na vegetariánsky obed, zazeleníme štúdio. Aktívne blogy Worldchanging a Treehugger – v sekcii Design and Architecture, každodenne publikujú články o tom ako byť ekologickejší.
Ak ste ako dizajnéri doteraz nemali pocit, že svojou prácou devastujete životné prostredie, Eric Benson z Re-nourish vám vysvetlí, že spotreba papiera vzrástla od roku 1961 o 61%, čím sa dizajnéri podieľajú na zničení 50% pralesov a ropy (pretože neuprednostňujú tlačiarenské farby na rastlinnej báze). Papierový priemysel je tretím najväčším svetovým znečistovateľom, po automobilovom a oceliarskom priemysle.
Všetky zdroje ktoré tu zmieňujem sú zo Spojených Štátov, tak rozmýšľam, či to tam je vážne až také zlé, alebo sme si my tu v Európe zabudli zložiť ružové okuliare. Autori – aktivátori nepolemizujú na tým, či a ako dizajn môže zmeniť svet, ale stručne a jasne nám objasňujú, že ekologický stav planéty je vážny a dizajn sa nemôže tváriť že sa ho to netýka. Možno opäť raz bude stačiť zapojiť sedliacky rozum. Kto šetrí elektriku, papier a toner, skrátka šetrí peniaze. Kto sedí 8 a viac hodín denne za počítačom, je jasné, že prechádzka alebo bicykel je pre jeho zdravie to najlepšie, takisto ani rastlinka v kancelárii ešte nikomu neublížila. A orezky z pekného papiera u mňa vždy končia ako malé kartičky v šuflíku. Možno to len americkí dizajnéri vidia príliš dramaticky, alebo cestuje snáď niekto z vás do práce hodinu sám vo svojom Land Roveri? Tenerife je ostrov plný áut. Až natoľko, že sa ma moji kamaráti pýtajú, či tu na každého človeka pripadajú dve autá. Všetky ulice sú parkoviskom, a to neustále plným a v oboch smeroch. Ľudia bývajú ďaleko od práce, výškové prevýšenie je príliš veľké na malú motorku, plus “hore” býva často krát hmla a mrholí. Pláže sú na juhu, skrátka treba mať auto. Ekologický (udržateľný) život nie je ľahký, treba sa s tým zmieriť.

Tento obsah bol zaradený v grafický dizajn, sociálny a zelený dizajn. Zálohujte si trvalý odkaz.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>