Aké ľahké je demotivovať študentov

Asi to najzaujímavejšie čo sa mi prihodilo minulý týždeň, a týkalo sa to grafického dizajnu, bol rozhovor s jedným naším kamarátom z fakulty výtvarných umení. Tenerifská fakulta neponúka možnosť špecializovaného štúdia, a tak sa každý študent dostane do kontaktu s neuveriteľným počtom techník. V podstate to vyzerá, že ich snahou je vyškoliť maximálne všestranných výtvarníkov. Heslo “z každého rožka troška – nič poriadne” je pre niekoho presne to pravé, a pre iného zase nie.

Takže keď sa tento náš kamarát Cristian rozhodol venovať grafickému dizajnu, znamená to, že chodil jeden rok na ateliér dizajnu, okrem toho ale robil napríklad drevorez, sochárčinu, fotku a podobne. To ale nebolo to, o čom sme sa bavili. Ja som totižto prišla k stolu práve vo chvíli, keď rozhorčene popisoval ako funguje grafický dizajn na Tenerife. Udeľovanie cien o najlepší kanársky dizajn si každoročne odnáša štúdio Valladares a audiovizuálne práce dizajnéra Alejandra Gila.

V súťaži v rámci Tenerife Design Festivalu (návrh limitovanej edície etikety pre stolnú vodu Fuentealta o ktorej som tu písala) bolo zase v úzkom kole z dvanástich vybraných 10 notoricky sa opakujúcich mien. A verejná súťaž na plagát pre Tenerifský karneval? Škoda reči! Vyhral ho nejaký kamarát/bratranec šéfa speváckeho zboru. Organizácia di-ca, združujúca kanárskych dizajnérov, je úplne zbytočná, kde nemá zmysel byť členom, keď na stránke má zase len tých pár opakujúcich sa mien. Pepe Valladares bol dokonca u nich na fakulte prednášať. Cristianov zážitok z prednášky bol depresívny: ukázal nám všetko čo robí on a jeho štúdio, jedna štátna zákazka za druhou, jedna európska cena za druhou. Celkový dojem: ja som najlepší, a toto všetko robím, ak chcete byť lepší ako ja, tak vám držím palce.

Zaujímavé nie? Pozitívne bolo, že Cristian sa orientoval vo všetkom čo sa deje v grafickom dizajne tu na ostrove. Do súťaže Fuentealta sa nezapojil, pretože si s kamarátom povedali, že toľko energie a práce čo do toho vložia a nakoniec sa nedostanú ani medzi 12 vybraných, že im to za to nestojí. Mimochodom, to čo vyhralo sa mu vôbec nepáčilo, a pozná ľudí čo to vedia urobiť oveľa lepšie. To je všetko ok. Ja som tiež neporozumela víťaznému návrhu, ale ten mladý chalan (ktorý ani nebol členom di-ca, ani notoricky známym menom) bol z výhry taký nadšený a úprimne hovoril o tom, že je to pre neho veľké povzbudenie, pretože s dizajnom prakticky začína a má ešte pred sebou dlhú cestu, takže mi prišlo perfektné, keď to vyhral práve on. Čo ma ale prekvapilo, bol tá očividná Cristianova dezilúzia, ktorú si ja ako študentka vôbec nepamätám zažívať.

Je možné, že som to tak vnímala len ja, ale pre mňa boli všetci staší zabehnutí dizajnéri možno ešte tak vzormi, ale nikdy deprimujúcou skutočnosťou, že pre mňa tu už nie je miesto. Vlastne ako prvé som vždy chcela, aby ma zamestnali : ) A tak je to teda aj do dnes. Rovnako, ak sa chcem zapojiť do hocijakej súťaže, napríklad o karnevalový plagát, pozriem si najskôr porotu. Ak sú členovia: šéf speváckeho zboru, šéf marketingového oddelenia karnevalového výboru a zástupca oddelania kultúry mesta Santa Cruz, plus posledných 40 rokov vybrali plagáty vždy jedného určitého grafického štýlu, nebudem sa pokúšať preraziť so svojou víziou. To je ako chcieť vyhrať súťaž na plagát Procesie svätej Anny (áno, také súťaže tu máme, a cena je slušných 1500 eur).

Ďalej som Crisitánovy vysvetlila funkciu organizácie di-ca, a naznačila mu, že každoročné ceny, ktoré udeľuje (okrem toho, že zmienené štúdio Valladares a Alejandro Gil robia naozaj najlepšie práce a všetky ceny si zaslúžia) nemajú taký význam ako si on predstavuje. Kto je dobrý, nech sa zapojí do súťaže LAUS, alebo do výberu vydavateľstva Indexbook – Select, alebo do ED- Awards, alebo čohokoľvek podobného. Môže tak urobiť kedy chce, nemusí byť členom ničoho, len zaplatiť vstupný poplatok.

Myslím, že až nabudúce vypíšu na ostrove nejakú verejnú súťaž so slušnými podmienkami tak mu pošlem link, a povzbudím ho, nech sa zapojí. Dúfam, že nebude neskoro a medzitým nezanevrie natoľko na grafický dizajn, že sa rozhodne pre inú profesiu.

Tento obsah bol zaradený v grafický dizajn. Zálohujte si trvalý odkaz.

4 odpovede na Aké ľahké je demotivovať študentov

 1. ucho povedal:

  …zo zaciatku to vyzeralo ako klebetnicek, jedna pani povedala. Nakoniec to skoncilo happy end-om. Publikovala si to aj v spanielcine?

  • evakasakova povedal:

   Nepublikovala, zatiaľ som nevyriešila ako to spraviť, keď sa vyjadrujem k niečomu miestnemu. Ale vraj jeden môj fanúšik si všetko necháva preložiť google translate : ) haha!

 2. slavka povedal:

  tak myslim si, že názov titulku článku by sa dal prirovnať aj k výsledku súťaže o návrh loga pre SCD

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>