Ako vybrať najlepší dizajn za rok 2010

Rozbieha sa obdobie oceňovania toho najlepšieho z dizajnu za uplynulý rok. Pred pár dňami otvorilo Dizajn Múzeum v Londýne výstavu Brit Insurance Design Awards, čo sú ceny považované za dizajnérskych Oscarov. Na túto tému som si prečítala zaujímavý článok z minuloročného udeľovania týchto cien na blogu Creative Review od Patrica Burgyone, jedného z nominátorov. Pretože, otázka je jasná: na akom základe vyberá porota “najlepšie” práce? Je merítkom excelencie ich komerčný úspech? Alebo dopad, ktorý mal daný dizajnérsky projekt na spoločnosť? Alebo inovatívne riešenie, ktoré vyriešilo nejaký dlhodobý problém?
e


Ako v prípade každej súťaže / udeľovania cien, určujúcim faktorom je kto a ako vyberá nominované projekty z ktorých porota následne vyberie víťaza v každej kategórií. Čo sa týka napríklad cien AD-Awards, alebo Creative Review a mnoho iných, súťažiaci sa prihlasujú sami, za účastnícky poplatok. V prípade cien Brit Insurance Design Awards, Dizajn Múzeum osloví prostredníctvom listu dlhý zoznam profesionálov, ktorých požiada o doporučenie projektov, ktoré oni osobne hodnotia ako najlepšie za uplynulý rok. Na jednej strane to teda otvára dvere aj viac alternatívnym alebo kontroverzným projektom, ktoré široké publikum nemalo možnosť poznať. No na druhej strane je tento výber ovplyvnený osobnými skúsenosťami, teda to, s akými projektami sa týto oslovení profesionáli dostali do kontaktu. Ako hodnotí Patric Burgyone, cena Brit Insurance Award nie je nevyhnutne ocenením pre “najlepší” dizajn, ale je skôr výberom projektov, ktoré mali v nejakom smere značný dopad na spoločnosť. Či už to bolo práve zmenou myslenia, ovplyvnením kultúry alebo poskytnutím nového uhlu pohľadu. Je logické, že výsledkom hodnotenia a výberu nominantov na túto cenu je polemika a všeobecná diskusia, čo môže byť koniec koncov aj zámer organizátorov. Podnietiť dizajnérsku obec k rozpravám o tom, čo by teda mal obsahovať “dobrý dizajn”, a zvýrazniť projekty, ktoré sa usilujú dosiahnuť nové ideály v dizajne.
e

(Nominácia v kategórií nábytok od dizajnéra Seongyong Lee)

Všetky nominované práce, spolu s mnohými vysvetľujúcimi videami (skutočne dobrý nápad, ukázať ako ako fungujú stoličky, alebo pohľad do vnútra architektúry, a pod.) si môžete pozrieť na blogu múzea. Jediné čo ma prekvapilo, bolo celkom strohý dizajn výstavy. Jednoduchá konštrukcia výstavných stolov trochu pripomína narýchlo zmontovanú výstavu v škole. Nominované predmety sú jednoducho rozložené na stole, steny sú prázdne lebo info grafika sa presunula na závesné vlajočky. Nuž chápem, že dizajn sa nechce “povyšovať” na podstavce ako umenie, ani skrývať do vitrín ako niečo čo sa nesmie chytať, ale hádam je to až príliš skromnosti, nie?
(Foto Eliza Williams.)


 

Tento obsah bol zaradený v výstava. Zálohujte si trvalý odkaz.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>