Čo nám hovoria ceny dizajnu o jeho súčasnom stave

Kým sa čaká na vyhlásenie tohtoročných víťazov Švajčiarskych federálnych cien dizajnu, stránka swissdesignawards je príjemných skrátením si voľnej chvíle a priehliadkou ocenených prác z minulého roka. Z vybraných 28 portfólií až 11 ocenení bolo udelených v kategórií grafického dizajnu. V porovnaní s priemyselným dizajnom (4), fotkou (5), módou (6) a šperkom (1) to vyzerá na silnú prevahu. Niektoré práce sú pre mňa záhadou, že to dotiahli až tak ďaleko. Napríklad trochu mysticky vyzerajúce noviny “Viewer’s Digest” (Pozorovateľov Výber), ktoré v piatich číslach spostredkujú stiahnuté fotografie z internetu, ktoré sú následne zmanipulované, alebo uvedené v novom kontexte. Autormi sú Erol Gemma a Nazareno Crea.
e


Medzi ďalšími ocenenými sa nachádzajú tradične katálogy výtvarníkov, grafické materiály pre nezávislé hudobné vydavateľstvo, plagáty pre hudobné kluby, typografia, diplomová práca predstavujúca hudobné hnutie Krautrock (vesmírna hudba) zo šesťdesiatych rokov pohľadom grafického dizajnéra a všeobecne veľa prác, ktoré neboli robené na zákazku klientovi, ale vznikli z čisto osobnej iniciatívy. Vyzerá to tak, že práve tento všade prítomný trend je cestou grafických dizajnérov do budúcnosti (spolu s plagátmi do obývačky samozrejme).
Dole plagáty od Lukasa Zimmermanna, ktorý už 5 rokov tlačí iba jednofarebne.

e
A teraz pre porovnanie malá ukážka (taktiež minuloročná) z nominovaných prác v kategórií grafický dizajn z Brit Insurance Design Awards: obálka The New Yorker so silnou kultúrnou výpoveďou dnešnej doby (Chris War):

Ďalej pouličná akcia Café of Equivalents (ťažko povedať či je tu viac cenený dizajn alebo myšlienka akcie), nejaké platne, experimentálne intelektuálne publikácie a víťazom sa stal Novinový klub, ktorý ako reakciu na miznutie tlače a prevažujúcu elektronickú komunikáciu vypracoval systém, ktorý využíva slabé hodiny (utorok poobede) v tlačiarni. Záujemci o vlastné noviny alebo akýkoľvek materiál na novinovom papieri pošlú svoje súbory na stránku Novinového klubu, a ten im za cenu materiálu vytlačí požadovaný počet kusov. Čierno-biela tlač je možná zadať už od 5 kusov a cena napríklad takéhoto 12 stranového periodika v náklade 50 kusov je 98 libier.  Tu je ich stránka, a tu je ich flickr skupina.
(dole:Nada News – Pepe Medina, Ben Terret a Claire Sambrook)

Ruky hore kto nemá chuť si nechať vytlačiť vlastné noviny :)

No ale čo tým chcem povedať. Aj keď kritériá pri výbere toho najlepšieho z dizajnu sa súťaž od súťaže mierne odlišujú, je výrazne badať, že dobrý dizajn už dávno nie je len excelentne spracovaná výročná správa, vynikajúco fungujúce logo mesta či katalóg hotelového rezortu. To čo vyzdvihujú porotcovia a čo sa aj od dizajnu očakáva je hodnota jeho kultúrneho dopadu, sociálne zameranie myšlienky alebo nápad ktorý obohatí nejakú spoločenskú skupinu. Je z toho citíť, že ani dizajnéri nechcú, aby sa ich práca vnímala ako exkluzívna záležitosť pre tých, čo si to môžu dovoliť. Ale naopak, dizajn je otázkou každodenného použitia, a jeho “návrat k ľuďom” je, tak sa zdá, dlho očakávaný. Uvidíme, ako to bude s tohtoročnými cenami, v ktorých je nominovaný napríkald Adrian Shaugnessy a Tony Brook a ich nezávislé vydavateľstvo United Editions. Potvrdilo by to silné self-publishing hnutie ktoré prekvitá všade vo svete.

Tento obsah bol zaradený v grafický dizajn. Zálohujte si trvalý odkaz.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>