Filmové plagáty II.

A mám tu ďalší post o filmových plagátoch (ten predchádzajúci bol o tom, či vás filmový plagát presvedčí, aby ste šli do kina, a nájdete ho tu). Tento krát vyšla jedna pekná kritika na blogu Eye magazínu ohľadom plagátov pre špiónsky triller z dôb studenej vojny Tinker Tailor Soldier Spy. Oficiálne plagáty navrhlo štúdio Ego Communications, no popri nich bola vydaná aj limitovaná séria “dizajnérskych” minimalistických plagátov Paula Smitha, ktorý z časti pracoval ako vizuálny konzultant filmu. Ktoho vie, aké je presné pozadie celej kauzy. Možno distribučná spoločnosť odmietla Paulove plagáty ako nepoužiteľné pre široké publikum, alebo proste len mala svoj kontrakt so štúdiom Ego Communications, ale vo všeobecnosti ide nielen o dva odlišné prístupy ale aj o dve odlišné role grafického dizajnu.
e

Ako výstižne hovorí autor článku (nepodarilo sa mi nájsť jeho meno): plagáty Ego Communication spĺňajú tradíciu plagátov masovej komunikácie – snažia sa v prvom rade informovať a nadchnúť publikum tým, že odhalia čo-to z obsahu filmu. Smithove plagáty patria naopak viac do výtvarného sveta, sú zberateľským predmetom a snažia sa uspokojiť najmä osobné estetické cítenie ich majiteľov (výtažok z ich predaja navyše ide charitatívnej organizácii). Na prvý pohľad sa teda jedná o filmové plagáty na ten istý film, no ich rola je diametrálne odlišná. Kazia Smithove plagáty renomé grafickému dizajnu? Vôbec nie, pretože úloha jeho plagátov nie je prilákať ľudí do kina, ale kúpiť si jeden kus do zbierky. Možno vám to trochu pripomenie udalosti okolo nedávno zmieňovaných umeleckých plagátov na Londýnske olympijské hry, alebo plagátov, ktoré rozbehli dizajnéri po zemetrasení v Japonsku. Polemika je to tá istá. A možno čím ďalej sa bude o tom viac písať, tým skôr si uvedomíme, že posvätný plagát – médium kultúry začal získavať novú funkciu. Estetický artefakt, ktorý pomôže vybrať slušnú čiastku, či už  na dobrý, alebo na akýkoľvek iný úmysel.

A tu je dôkaz, prečo plagáty k mnohým filmom nikdy nebudú zberateľským predmetom.

Viac osvedčených holywoodskych postupov ako vytvoriť plagát k filmu nájdete zhrnuté v tomto linku : )

Tento obsah bol zaradený v plagáty. Zálohujte si trvalý odkaz.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>