Kaleidoscope 12

Ak nie ste umelec, tak si nemusíte tento časopis veľmi všímať, ale v poslednom jesennom čísle 12/2011 mali ako hlavnú tému súčasný stav umeleckej knihy. Rozhovor (ktorý vyzerá, že je výňatkom z nejakého pôvodného, obsiahlejšieho rozhovoru) medzi Lionelom Bovierom (spoluzakladateľ a riaditeľ vydavateľstva JRP Ringier) a AA Bronsonom (výtvarník, riaditeľ vydavateľstva Printed Matter a zakladateľ New York Book Art Fair) si môžete prečítať aj na ich webovej stránke tu. Našla som v ňom pár zaujímavých pozorovaní, napríklad o tom, ako sa kniha stáva fetišom a zberateľským predmetom, alebo že momentálne prechádza podobnou transformáciou kultúrneho použitia ako pred časom vinylové platne.
AA Bronson ďalej identifikuje, prečo sa knihy teraz tešia zvýšenému záujmu umelcov a dizajnérov: “ak vidíte umelca, ktorý používa určité médium, je to znak toho, že jeho život ako súčasť populárnej kultúry práve končí, alebo už je po ňom”. V nasledujúcom článku Why the Book? sa Chris Sharp (spisovateľ a nezávislý  kurátor) zaoberá otázkami ako sa zmenil vzťah ku knihe po príchode digitálnych médií, a ako tieto zmeny oplvynili výtvarný svet. Téma čísla ďalej obsahuje rozhovor Abäke s Gavinom Wadom, a interview s riaditeľom Tate Modern Gallery Chrisom Derconom o jeho knižnici a o obrane analógového archívu.


Kaleidoscope je taliansky magazín vydávaný štvrťročne. Základňu má v Miláne, a okrem vydavateľstva pravidelne organizuje výstavy. Inak, časopis má veľmi peknú úpravu, šitú väzbu čo vydrží všetko, a kopu reklám všetkých možných svetových galerií, veľtrhov a bienále, čo vyzerajú ako plagáty a vzorníky písma. Taká pekná kolekcia bienálnych identít.

 

Tento obsah bol zaradený v časopisy. Zálohujte si trvalý odkaz.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>