Plagát je mŕtvy, nech žije plagát!

Budúcnosť plagátu nedá dizajnérom spávať a pretože stále pribúdajú články na túto tému, pripravila som malé resumé pre tých, ktorí si o tom chcú viac prečítať, zháňajú podklady k diplomovke a podobne.

Okrem posledne zmieňovanej diskusie z Goetheho inštitútu v Prahe, ktorej záznam si môžete pozrieť na webe časopisu Typo (účastníci: profesor Jan Solpera, Robert Novák, Petr Bosák a Robert Jansa), pribudol článok od Raquel Pelta v poslednom čísle španielskeho vydania časopisu étapes. Raquel sa danú tému pozerá racionálne, nebedáka nad zašlou plagátovou slávou a vecne poukazuje na aktuálne možnosti tohto formátu.

Realita je taká, že plagát je ako komunikačný prostriedok vytláčaný z mestského prostredia. Ako poznamenal Robert (Jansa) na pražskej diskusii: mesto na nás už dávno nehovorí svojím grafickým jazykom. Namiesto nich máme billboardy, citylighty, reklamné plachty a pohyblivé banery. Raquel ďalej píše, že plagát ako vynález kapitalizmu sa v súčasnosti paradoxne stáva hlavne predmetom sociálnych tém, kultúrnych podujatí a galérií. Tým, že mestá obmedzujú vylepovanie plagátov na verejných plochách, stráca plagát svoje publikum a tak i komerčné využitie. To však aj znamená, že sa už nemusí zmestiť do kreatívnych limitov daných reklamným svetom. Malé náklady v ktorých sa dnes tlačia plagáty dávajú zase dizajnérom príležitosť experimentovať, využiť plagát na auto-propagáciu dizajnérskych štúdií, či písmový vzorník (viď nižšie, časť zo vzorníka písma Dezen od Jana Filípka).

V tomto duchu nájdeme aj plagáty zhromaždené v dávnejšie spomínanej knihe Póster/Made in Spain (Indexbook, Márius Sala). Kniha má štyri sekcie: 1/Hudba, divadlo a kino 2/Propagácia, auto-propagácia, korporátna identita, vlastné projekty 3/ Výstavy, súťaže, kurzy, festivaly, konferencie a odovzdávanie cien 4/Sociálne zameranie. Predstavuje prakticky všetky oblasti, v ktorých je dnešný plagát ešte živý. Doporučujem ako obrazový materiál súčasnej španielskej plagátovej tvorby.

To, že plagátu už nepatria ulice ešte neznamená že je bez problémov akceptovaný v galériách. Kto by si chcel prečítať o polemike plagátu v galérii, a plagátu vytvoreného pre galériu, Peter Biľak bol kurátorom výstavy Graphic Design in the White Cube na Brnenskom bienále pred 4 rokmi a jeho pôvodný text z katalógu nájdete na stránke typotheque tu. A všetky zaradené plagátové práce na Petrovej stránke tu.

e
Obhajobu plagátu (a grafického dizajnu všeobecne) v galérii zase nájdete v článku Ricka Poynora “Potrebujeme viacej galérií, ktoré vystavujú grafický dizajn” (We need more galleries that exhibit graphic design) v časopise Print (apríl, 2010).

No a ako sa nám tu téma použitia plagátu v súčasnosti pomaly prekrýva s témou plagátu v galérií, zmienim ešte zaujímavý článok “Problém s plagátmi” (The Problem With Posters) od Roba Giampietra. Prvý krát vyšiel práve v časopise Dot Dot Dot 7, a hovorí v ňom o problematickom koncepte kurátorov výstavy Utopia Station na Benátskom Bienále umenia (2004). Tí pozvali 160 umelcov vystavujúcich na bienále, aby vytvorili plagát, ktorý bol potom súčasťou tohto projektu. Tu je link tento článok.

No a na záver trochu teórie: text Susan Sontag z roku 1970 “Plagáty: reklama, umenie, politický artefakt, tovar” (Posters: Advertisement, Art, Political Artifact, Commodity) sa dá nájsť v rôznych publikáciach, alebo na internete ho nájdete v knihe Looking Closer 3: klasické texty o grafickom dizajne na google books.

Po tomto všetkom mám taký pocit, že by sa patrilo spraviť nejaký plagát pre malý dizajn blog. V máji oslávi prvé narodeniny, nuž a čo môže byť lepšia príležitosť na jeho vytorenie: výročie, oslava, auto-promócia, self-iniciated projekt, nízky náklad. Ešte ho potom šupnúť niekam do galérie a myslím, že spĺňa všetky podmienky úspešného plagátu 21. storočia!

Tento obsah bol zaradený v plagáty. Zálohujte si trvalý odkaz.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>