Plagáty ako spomienková dekorácia

Už by som aj chcela skončiť s touto plagátovou témou, ale úplne by som zabudla na jeden typ “nepravých” plagátov. Spomínala som to už v predchádzajúcom poste, že plagát okrem komunikačnej funkcie slúži veľmi dobre ako dekoračný materiál na steny vášho štúdia či obývačky. A netreba byť dizajnér, stačí mať rád filmy, seriály či hudobné skupiny. O alternatívnych filmových plagátoch tu už bola reč, ale čo takto kultové seriály? Pred nejakými mesiacmi kolovali blogmi minimalistické plagáty rakúskeho dizajnéra Alberta Exergiana (díki Ondro za upozornenie na článok na September Industry, úplne som na tieto plagáty zabudla!). A to bol zásah do čierneho.

Veď to je predsa presne to s čím sa dnes identifikujeme hádam ešte viac ako s hudobnými skupinami! Skupiny sa striedajú, každý rok sa nám páči niečo iné, ale so seriálmi žijeme niekedy celé desaťročia. Stačí nápadité grafické spracovanie a úspech je zaručený u širokého publika. Dokonca natoľko, že si na predaji týchto plagátov niekto založí firmu. Aspoň takto opisuje vznik stránky Print-Process jej zakladateľ Mark Blamire (Blam). A potom že samo-iniciované projekty k ničomu nevedú.
e

Takže nech sa páči, tu je ďalší príklad možnej budúcnosti plagátov. Ľudia si skrátka chcú kupovať plagáty, ktoré si zamilovali na prvý pohľad a radi sa na ne pozerajú každý deň. Potešenie z pekného plagátu ktorý mám na stene – a ktorý je nostalgickou spomienkou na seriál alebo vydarenú akciu (festival, koncert) je možno “nová” pretransformovaná funkcia plagátu. Čo už na tom, že nevisí na ulici, veď aj tak sú dobré plagáty pomaly už len galerijnou záležitosťou.

Ako chuťovku na záver vyberám sériu plagátov ponúkaných na stránke Print-Process od mladej anglickej dizajnérky Alison Haigh.
e

Plagáty sú vytvorené 75 výročiu hádajte čoho. No nie, nie cesty na mesiac. Vynalézu práčky. Launderette! Nádhera!

Tento obsah bol zaradený v plagáty. Zálohujte si trvalý odkaz.

6 odpovedí na Plagáty ako spomienková dekorácia

 1. miska povedal:

  vyborne, to s tou prackou :)

 2. miska povedal:

  a ozaj, uz hadam vyse roka zhanam nejaky dobry plagat na domov.. nevies o nejakom dobrom e-shope? dakujem

 3. slavka povedal:

  preposielam odkaz na práce (originálne sieťotlačové plagáty) mojích spolužiakov, snaď zaujme ;)
  http://www.terryhoponozky.cz/vystavni-cinnost/89-07-m2-filmoveho-platna—atelier-grafickeho-designu-2-fud-ujep-v-usti-nad-labem

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>