Plagáty s iba jednou vetou

Keď už sa tu v poslednom čase toľko venujem plagátom, nedá mi nevyjadriť sa k jednému súčasnému (?) fenoménu. Jedná sa o plagát, ktorý nič nepropaguje: ani výstavu, ani koncert, ani program nejakého kultúrneho podujatia, ani štúdio grafického dizajnéra. Vždy ale obsahuje nejakú poučnú, povzbudivú vetu. Niečo pre prípad, keby ste zostali bez internetu, a na facebooku by vám nemal kto odpísať na váš emotívny status.
e
e

Techniky prevedenia sú rôzne, ideálne je však použiť nejakú starú tlačiarenskú techniku, sieťku alebo čosi podobné. Pozrime sa ale na historického predchodcu týchto plagátov. Príbeh je to skutočne takmer neuveriteľný.

V dávnych vojnových časoch, keď ešte plagát fungoval ako dôležité komunikačné médium, sa britská vláda rozhodla zdvihnúť morálku občanom. V roku 1939 nariadila vydanie troch tématických plagátov, ktoré mali obsahovať korunu kráľa Juraja VI, byť v jednotnom štýle a byť pripravené na výlep hneď ako prepukne vojna. Prvý z nich obsahoval vetu: “Your Courage, Your Cheerfulness, Your Resolution Will Bring Us Victory” (Tvoja odvaha, tvoja veselosť, a tvoje rozhodnutie nám prinesie víťazstvo), druhý “Freedom is in Peril Defend it With all Your Might” (Sloboda je v nebezpečenstve, chráň ju celou svojou silou). Tretí z nich nebol nikdy použitý, pretože bol v zálohe v prípade ak Nemecko priamo zaútočí na Veľkú Britániu, k čomu nikdy nedošlo. Napriek tomu jeho moto “Keep Calm And Carry On” (Buď v kľude a vytrvaj) zaručilo plagátu jeho dnešnú popularitu. A nebolo by to tak, keby sa náhodou v roku 2000 nenašla jedna jeho zabudnutá kópia v anglickom antikvariáte Barter Books. Päťdesiatročné autorské práva vypršali, a tak sa plagát stal voľne šíreným všetkými možnými spôsobmi.
e
e e

e

e

e

e

e

e

e

Autor plagátov je neznámy, rovnako aj ich povzbudivé slogany vytvorili nemenovaní vládni úradníci. Dnes sa dá plagát Keep Calm and Carry On kúpiť vo forme rohožky pred dvere, vankúša, pokladničky, hrnčeka a úplne všetkého čo sa dá speňažiť. Čo je v podstate aj funkcia takéhoto typu plagátov: priniesť nejaký ten zisk dizajnérovi.

Mňa by celkom zaujímalo, do akej miery môžme za nárastom popularity tohto typu interiérovej dekorácie vidieť súčasnú spoločenskú situáciu. Asi je úplne normálne že ak vnímame ekonomickú nestabilitu, strach zo straty zamestnania, neustály nárast cien potravín, atď., tak logicky si asi do obývačky nezavesíme nový obraz, ale napríklad práve plagát s motivačným heslom. Ako napríklad tieto:

Tento obsah bol zaradený v plagáty. Zálohujte si trvalý odkaz.

3 odpovede na Plagáty s iba jednou vetou

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>