Problémy kritiky dizajnu

Kým na Slovensku (ale nielen tam) to vyzerá, že mladá kultúrna tvorba si nezaslúži žiť ani v stoke, na celosvetovej scéne grafického dizajnu trápi mnohých pojem kritický dizajn.  Mnohí nemáme ešte celkom jasno v tom, čo sa za týmto pojmom skrýva, no School of Visual Arts v New Yorku, Royal College of Art v Londýne a London College of Communication už ponúkajú špecializované kurzy v tejto disciplíne. Posledné (a to doslova) číslo britského časopisu Grafik sa venovalo tejto téme obšírne a spýtalo sa na názor 11 odborníkov z grafického dizajnu. A Rick Poynor, na slovo vzatý kritik, kurátor a pedagóg, o tom napísal recenziu a pridal svoje postrehy.

Tak začnime tým, koho potrebujeme mať na to, aby vôbec mohla existovať nejaká kritika dizajnu. Jeho predstaviteľ by mal byť, ako hovorí Poynor, “hlboko informovaný, vysoko reflektujúci mysliteľ, schopný pretaviť svoje myšlienky do iskrivého jazyka”. Populárne televízne diskusie, kde celebrity živia svojimi životmi divákov, budia dojem, že byť kritikom je to najjednoduchšie na svete.

Takisto musíme vedieť odpovedať na otázku, aký má byť účel tejto kritiky? Alice Twemlow (garant programu Design Criticism na School of Visual Arts, NY) hovorí, že kritický dizajn by nemal byť chápaný ako nejaké svedomie dizajnu, ale mal by byť východzím bodom pre kritiku spoločnosti a sveta. Kritika vizuálnej kultúry spoločnosti sa mne osobne zdá ako celkom dôležitá a relevantná funkcia kritického dizajnérskeho hlasu. Jeden z komentátorov článku, David Cabianca, píše, že kritici dizajnu alebo architektúry nám pomáhajú vidieť v slovách svet, ktorý pred nami leží. Niet krajšieho prirovnania! V tejto smutnej dobe, keď ktokoľvek, kto tvorí a venuje sa kultúre a umeniu, musí mať chuť s tým skončiť, je potreba dobrej kritiky viac ako očividná.

Tento obsah bol zaradený v veľké témy. Zálohujte si trvalý odkaz.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>