Archizines už dnes!

Ak chcete vidieť ako dopadla inštalácia výstavy 80 nezávyslých časopisov o architektúre, dnes o 19:00 začína ARCHIZINES prvou diskusiou na tému “Alternatíva v architektonickej tlači”. Účastníkmi budú Elias Redstone (kurátor Archizines, UK) a Adam Gebrian (CZ). Dovolím si pripomenúť, že výstava Archizines je aj o inovatívnom výstavnom priestore – ukážky (viď dole: Osaka, New York a Londýn) z už prebehnutých výstav po svete len dokazujú, že slovenskí organizátori (architekt Martin Jančok a dizajnérka Ľubica Segečová) sa ocitnú vo svetovej spoločnosti. Teším sa na prvé fotky z inštalácie vo foayeri fakulty architektúry STU v Bratislave a dopĺňam, že výstava ARCHIZINES bude prístupná každý deň od 8:00 – 18:00. Vstup je voľný, vo všetkých vystavených časopisoch si môžete ľubovoľne dlho listovať a prečítať všetko, čo vás bude zaujímať, prípadne si niektoré z vystavených časopisov kúpiť v kníhkupectve Artbooks, ktoré sa nachádza o pár metrov ďalej, v budove fakulty architektúry.


Internetový časopis iLemon sa rozprával s organizátormi, a z toho veľmi zajímavého rozhovoru ponúkam dve kľúčové odpovede na otázky, čím to je, že v kolekcii výstavy sa nenachádzajú žiadne časopisy zo Slovenska, Čiech, Poľska alebo Maďarska:

Ak by sme napríklad situáciu u nás označili za biednu, je to tým, že nám na uliciach vyrastá málo zaujímavých objektov, a tým pádom je tu málo tém pre zostavovanie zaujímavého magazínu? Alebo je to viac o prístupe autorov magazínov a ich nízkej odbornosti, rozhľadenosti, tlaku inzerentov a neschopnosti vytvoriť priestor na diskusiu?
MJ: Myslím si, že vznik tohto druhu časopisov nie je priamo podmienený kvalitou stavebnej produkcie. Tém, o ktorých by sa u nás dalo písať, je nepreberné množstvo. Tiež si myslím, že na Slovensku sú ľudia, ktorí by dokázali fundovane prispievať do takéhoto časopisu. Skôr ide o dopyt po verejnom odbornom diskurze, ktorý u nás prakticky neexistuje. Etablované periodiká diskusiu nevyvolajú, nie sú na to dostatočne nestranné a zrejme ani odvážne.
Ako vlastne vnímate úroveň a kvalitu publikácií, ktoré u nás vznikajú, resp. sú u nás bežne dostupné? Registrujete v našich končinách nejaké projekty alebo iniciatívy v tejto oblasti hodné pozornosti?
ĽS: Jedným z dôvodov, prečo sme sa rozhodli túto výstavu priniesť na Slovensko, je práve situácia u nás. Alternatívna publicistika je tu takmer neviditeľná. Existuje u nás pár časopisov, ktoré sa venujú nemainstreamovým témam, a niektoré z nich čestne zastávajú úlohu alternatívnej tlače už niekoľko dlhých rokov, ale neregistrujem u nás nič, čo by nejako zvlášť rezonovalo. A už vôbec nie v oblasti architektúry. Ak by sme chceli hovoriť o odborných periodikách venujúcich sa architektúre a navyše bežne dostupných, je vhodnejšie použiť jednotné číslo.

Hurá na ARCHIZINES!

Tento obsah bol zaradený v výstava a označkovaný ako , , . Zálohujte si trvalý odkaz.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>