Dizajn na oplympijskú tému II.

Predsa len sa musím venovať ešte trochu olympiáde. Hlavne preto, že táto londýnska je pre nás dizajnérov zaujímavá (kontroverzná) svojím logom a oficiálnym písmom. Reakciou na ňu je napríklad tento ironický merchandizing pre otrávených londýnčanov od dizajnéra Tobatron-a (dezeen).

Bristský časopis o grafickom dizajne Creative Review pripravil úplne špeciálne letné vydanie venujúcej sa len olypmiáde:
Takže ak chcete vedieť viac o vyjadrení sa agentúry Wolff Olins k návrhu loga, alebo o tom, ako Adrian Shaughnessy zmenil naňho názor, toto je váš časopis. Na blogu Creative Review publikovali k téme aj niekoľko zaujímavých fotoreportáží. Jedna z nich prináša ukážky z návštevy olympijského areálu:
A v ďalšom poste pripomínajú olympiádu v Mníchove v 1972-hom, na ktorej sa dizajnérsky podieľal Otl Aichler. Unikátny je materiál z oficiálneho katalógu reklamných produktov:

Logo Londýn 2012
K polemickému logu londýnskej olympiády si ľudia mali postupne (verejnosti ho predstavili v roku 2007) vytvoriť vzťah.  Malo byť všeobjímajúcou značku športových hier, nezabudnuteľným a vždy rozpoznateľným symbolom. Či sa to podarí, nie je ešte stále celkom jasné. Kritička Alice Rawsthorn v článku pre New York Times (2010) skomentovala logo anglickým výrazom “dancing dad” – je ako muž v strednom veku, ktorý sa tak urputne snaží zaujať na tanečnom parkete, až mu to nevyjde.

Viacerí dizajnéri chválili, že sa aspoň nevyžil na propagovanie Londýna nejaký klišé symbol (Big Ben) a logo svojou dynamickosťou jasne odkazuje na šport. Olympijské piktogramy – dizajnérska výzva každej olmypiády – však nechávajú trochu rozpačitý dojem. Ostrými rysmi síce odkazujú k logu, ale inak nepôsobia nijako revolučne.
Sprievodné titulkové písmo vytvoril Gareth Hague (Alias), s ktorým rozhovor nájdete v poslednom newslettri MyFonts.
Uvidíme teda, ako to všetko dopadne naživo. Preverenie ohňom čaká olympijskú značku Londýna 2012 až v priebehu nasledujúcich dní (či rokov). Pokojne sa môže stať, že vlažné prijatie loga vystrieda skutočná športová radosť a nadšenie fanúšika, a krikľavé farby presne vystihnú olympijský ošiaľ. Nakoniec, ako sa hovorí, každý má len také logo, aké si zaslúži.

Tento obsah bol zaradený v grafický dizajn, veľké témy. Zálohujte si trvalý odkaz.

3 odpovede na Dizajn na oplympijskú tému II.

  1. fričko povedal:

    Keď som prv zbadal to logo, tak mi to prišlo na smiech, ale ako som sa včera vrátil z londýna tak ten akože dynamický dizajn a jednotný vizuál ktorým je mesto prešpikované vcelku sadne. CMYK pomáha jednoducho vystupovať olympiáde v tom vizuálnom smogu a odlišuje od preskleneného korporátneho logárčenia a obstarožného tehlového výzoru mesta. A kebyže si to prečítam skôr tak jednu tašku by som si aj kúpil.

  2. Urge por favor. Se ubican en edificios céntricos.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>