Na čom teraz robím: 1 ročenka, 1 kniha, 1 časopis, 1 obálka

Toto je nezvyčajne pracovný koniec roka. Ak ste niekedy počuli ľudovú múdrosť: “dávaj si pozor, čo si praješ, lebo sa ti to s veľkou pravdepodobnosťou splní”, tak to bude asi naozaj pravda. Jeden môj bývalý šéf hovoril, že si vždy prial mať voľnú pracovnú dobu, no to ešte nevedel, že to znamená pracovať cez víkendy a do 5 do rána. No tak mne sa splnilo, že som chcela robiť viac knižky ako logá a korporátne identity. Momentálne si vlastne len skúšam, aké to je, robiť ich naozaj. A zisťujem pokiaľ je ešte normálne, ak niečo nefunguje, alebo to funguje zle, a kedy to už normálne nie je a môžem sa sťažovať.

Prejdime ku konkrétnym skúsenostiam.

1. Dosiahla som, že mi tlačiareň poslala požadovaný rozpočet už na druhý deň. Na druhý deň!!! Chápete? Čiže hneď!! Po dvoch rokoch som sa asi dopracovala k štatútu PRO klienta. Ale podarilo sa mi to len raz a v jednom prípade.

2. Zistila som, že každá zákazka na knihu/publikáciu/katalóg je problematická. Vždy sa nájde niekto, kto odovzdá nesprávnu informáciu, popliete nejaký detail, alebo skrátka nastane chaos. Ľudia sú väčšinou neefektívny lajdáci.

3. Zásadou je tiež, že všetko trvá dlhšie ako sa predpokladalo. Všetko, čiže od zaslania materiálov, po produkciu v tlačiarni a už vôbec nehovorím o splatnosti faktúr. To je úplne iná dimenzia, a ak ste sa niekedy uškŕňali nad správami z manifestácii v Španielsku, alebo generálnou stávkou, tak vedzte, že štátne inštitúcie majú u nás splatnosť faktúr nad 270 dní. Yeaah.

4. Všetko čo robím je väčšinnou pre nejakých ľudí (klienta, tlačiareň, sponzora,…) nové. Nové, čiže nečakané, iné ako si to predstavovali, nie vždy chcené, niekedy nepochopené a veľa ľudí je proti. Nie je to len preto, že by mladá generácia striedala staršiu, alebo preto, že chcem od niekoho lepší výsledok, ako ten štandartný, ale aj preto, že niektorí ľudia proste nechcú dovoliť, aby dizajn bol aj takýto – a tak o ňom napríklad rozprával študentom na prednáške. Ach jaj.

Rozmýšľam, či mám iné východisko, ako zmeniť sa na arogantného, sebaistého, asertívneho dizajnéra, ktorý všetkým vynadá a sám vie, že on to urobí najlepšie. Obávam sa, že na to nemám povahu.

V ukážkach: predbežná obálka ročenky asociácie kanárskych dizajnérov (tú mám na starosti ja, témou budú súťaže poštových holubov), obálka plánovaného nového časopisu tej istej asociácie (som súčasťou editorského tímu, ale na dizajne len spolupracujem), kniha teoretických textov konferencie “Las Islas Virtuales” Atlantického centra moderného umenia, a návrh obálky knižnej edície “Právní rukověť” vydavateľstva Wolters Kluwer.

Uvidíme, ako to ešte všetko dopadne. Aha, a ešte som zabudla: nová edícia nášho vydavateľstva La Piscina “Ultramarinos” je už na spadnutie. Tu je všetko tak ako si to predstavujem ja, nikto sa na nič nestažuje : )

Tento obsah bol zaradený v časopisy, grafický dizajn, knihy, španielsky grafický dizajn. Zálohujte si trvalý odkaz.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>