Post Design Week

(novinka štúdia ALLT, žulové servírovacie dosky a kladívko)

Dúfam, že vás povinnosti nepohltili natoľko, že ste sa nestihli ísť pozrieť aspoň na niektorú z výstav/prednášok/podujatí v rámci Bratislavského Design Weeku. Keďže ja som mala niekoľkoročný abstinenčný príznak, tak som si išla obehnúť všetko čo sa dalo.

Výborné bolo, že Design Week bol vyskladaný z akcií, ktoré organizovali už známe a zabehnuté dizajnérske subjekty: fórum dizajnu In the Midl, ateliér trivjednom, združenie Local Act, Pecha Kucha Night, Flowers for Slovakia, … atď., ku ktorým sa pridal napríklad nový priestor Foajé. Takto sa týždeň dizajnu stal obrazne povedané spoločnou snahou a úsilým celej lokálnej dizajnérskej scény a návštevníci si buď mohli vybrať im blízku názorovú skupinu alebo spoznať nový priestor/dizajnérov a jeho aktivity.

Okrem výstav v Pisztoryho paláci a YMCA, kde v podstate organizátori museli narábať s tým, čo sa u nás za posledný rok vyprodukovalo, patrila medzi vydarené akcie dražba dizajnérskych predmetov A(u)kcia (In the Midl), video performance Vladimira 518 (A4), prednáška Matúša Černáka o procese dizajnu a výroby fľaše vodky Gorgal (trivjednom), a ja som si užila aj prezentáciu kreatívnych papierov Arjowiggins (fórum dizajnu In the Midl). Ojedinelá bola výstava grafických prác, návrhov scénografie a kresieb Emila Drličiaka a do rúk sa mi dostalo aj krásne nulté číslo časopisu Pyré, ktoré príde oficiálne na trh v decembri, takže potom sa mu budem venovať obšírnejšie.

Nestihla som toho dosť, ale asi najviac ma mrzí konferencia združenia Denamit “Mind the Gap” o tom, či štát môže podporiť prepojenie priemyslu s dizajnom a o podnikateľskom a kreatívnom prostredí. Tak hádam na budúce!

Inak, keď som tu v poslednom príspevku hľadala paralely medzi slovenským a fínskym dizajnom, určite vám neušlo, že fínska Nokia bola prednedávnom odpredaná Microsoftu, a podobne aj ďalšiu kultovú značku fínskeho dizajnu Artek kúpila spoločnosť Vitra. Fínsky dizajnérsky priemysel teda stojí pred veľkou otázkou do budúcnosti: kam a ako bude smerovať? Nad novou situáciou uvažuje v rubrike Opinion portálu Dezeen Dan Hill, CEO výskumného centra Fabrica v Trevise.

Tento obsah bol zaradený v grafický dizajn, výstava. Zálohujte si trvalý odkaz.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>