Singapore dizajn!

Nie každý deň sa stane, že mi napíše niekto z druhej polovice planéty, a ešte kôli tomu, že číta tento blog. Darius Ou Dahao je študentom grafického dizajnu na Singapore Polytechnic School of Design (tento rok končí) a napísal mi preto, že sa podujal na náročné typografické cvičenie AUTOTYPOGRAPHY. Každý deň spraví jeden typografický plagát, na ktorom zhrnie deň života študenta dizajnu a vrámci toho trénuje svoje dizajnérske a typografické schopnosti. Začal minulý rok v júni a skutočne stále pokračuje! Podľa najčastejšie sa objavujúcich sa hesiel (slow down right now, no time, fucking busy and honest,…) má toho aj inak dosť na práci.

Zaujímavejšie veci ma ale čakali, keď som si klikla na Dariusovu stránku. Ako 19-násť ročný študent má naozaj neuveriteľný cit pre komplexnú prácu, akou bol napríklad redizajn značky a firemnej grafiky pre firmu Qian Hu zaoberaujúcej sa predajom akváriovách rybičiek (pionieri v sektore akvariových rybičiek v Singapure :).

Okrem firemných materiálov vyrobil k projektu dve publikácie: jedna o živote firmy a jej zakladateľoch a druhá tzv. “Sprievodca akváriom”, ktorú dostane každý zákazník k nákupu.
No neviem, ja som v osemnástich rokoch mala len pekne zošnuravané papierové dosky z výtvarnej výchovy s farebnými kolážami, takže mi je strašne ľúto Dariusa, ktorého teraz čaká dvojročná vojenská služba hneď ako skončí školu (čiže už). Singapurská vláda by mohla udeľovať nejaké výnimky. A teraz k jeho spomínanému projektu Autotypograhy, lebo pôvodne som mala napísať práve o tom:
 Very good job Darius!!
Inak som sa Dariusa spýtala, ako vyzerá dizajnérska scéna v Singapure. Takže je to vraj veľmi malá a mladá krajina (získali nezávislosť od Anglicka v roku 1963 a o dva roky na to aj od Malajzie) a možnosti na štúdium grafického dizajnu sú tam limitované. To má za následok, že krajina je kompaktná a zviazaná čo sa týka dizajnérskych preferencií. Mladí ľudia sú preto ovplyvnení najmä tým ako sa vyvíja kultúra dizajnu v zahraničí. Podľa Dariových slov, práve to mu umožňuje viac experimentovať a získať nový pohľad spätne aj na svoju vlastnú kultúru. A na koniec záber na hlavné mesto tejto 5 miliónovej krajiny, ktoré je piatym najväčším finančným centrom sveta:
Tešilo ma a dovidenia Singapur!

Tento obsah bol zaradený v grafický dizajn. Zálohujte si trvalý odkaz.

Jedna odpoveď na Singapore dizajn!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>