Veľmi dlhý Kaleidoskop

No hrozne veľa vecí sa mi tu nakopilo za posledné týždne, takže ideme na to:
Všetci profesionálni dizajnéri si môžete v tejto chvíli oddýchnuť: budúci rok nebude nijaké súperenie, nijaké tlačenice, nijaké neprajné pohľady: témou 26. Bienále v Brne bude VZDELÁVANIE v oblasti grafického dizajnu a vizuálnej komunikácie. Bienále sa otvorí hlavne študentom a školám a bude o lokálnej rôznorodosti vzdelávacích procesov, o tom, ako architektúra školských budov môže vplývať na vzdelávacie procesy, a o vzťahu medzi školským prostredím a nasledujúcou praxou. Viac čítajte na stránkach Bienále: www.bienalebrno.org

Žaneta Drgová a Lukáš Kijonka ma pozvali na prednášku do ich AGD1 – ateliéru grafického dizajnu 1 na FaVU VUT v Brne a bol to super zážitok. Pre Žanetu a Lukáša je to ich tretí semester pôsobenia na škole a ich študenti sa pomaly začínajú zžívať s novými nárokmi a očakávaniami. Aj keď je to ťažký a zdĺhavý proces, ktorý im vôbec neuľahčuje vyučovancí systém na FaVU, ja som mala pocit, že publikum je dostatočne živé a zvedavé na to, aby sa im podarilo z AGD1 vytvoriť zaujímavý ateliér v česko-slovenskom kontexte. Okrem mňa prišla z Prahy aj Kateřina Přidalová (vizualnikultura.cz) a hovorila o problematike autorstva v grafickom dizajne (texty Michaela Rocka a Ellen Lupton), čím otvorila sériu prednášok o zásadných témach grafického dizajnu v 20. storočí. Študenti dostali na domov nejaké to čítanie – no krása : )

V Brne som stretla aj Pavlínu a Ondřeje z grafického štúdia a vydavateľstva Pixl-e a dostala som od nich prvé číslo časopisu Smart Cities – takto nejako si predstavujem odborný časopis pre široké masy úradníkov. Pekná práca pixl-e!

V AGD1 mi darovali ešte aj tento maličký katalóg k výstave “Oživit a ozvlášnit” (grafický dizajn Linda Dostálková), ktorá prebehla presne pred rokom a zaoberá sa urbanizmom a sochárskou výzdobou brnenských sídlisk (viď aj spomínaná kniha “Vetřelci a volavky”).
 Z ešte dávnejšieho výletu do Znojma som si priniesla tieto dva pekné typo suveníry: bizarný alpský nealkoholický nápoj (nechutnala som, len som našla na múriku jeho plechovku) a potom v dedinke Plenkovice sme objavili dom miestneho politického aktivistu, ktorý si celú fasádu dekoroval agitačnými heslami a tabuľami prebúdzajúcimi povedomie okolidúcich. Big like!
A na záver pozvánka: tento týždeň v stredu budeme ja a Ľubica hovoriť (aj) o festivale SELF v Café Berlinka. Pozvalo nás združenie Apart a keďže Apart publikuje rôzne foto fanziny a iné publikácie a ja budem prezentovať aj naše vydavateľstvo La Piscina, budem im radiť ako prekonať krízu druhého roku existencie nezávislého vydavateľstva : )

Tento obsah bol zaradený v časopisy, knihy, všeličo, výstava. Zálohujte si trvalý odkaz.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>