Dizajnové konferencie – YES OR NO / WHY TO GO

Tento rok som neplánovane navštívila štyri konferencie o dizajne (typografii/editoriál dizajne/atď.) a keďže písať o čom tie konferencie boli je rovnako nudné, ako čítať časopis Designum (väčšinou), tak som si povedala, že skúsim radšej zhrnúť pár dôvodov, prečo si myslím, že je dobré z času na čas na nejaké takéto podujatie zájsť.
blogpic_1120_3000

Problémov pri rozhodovaní je niekoľko: treba kôli tomu niekam cestovať, je to drahé, stále je veľa roboty a keď nie je, tak sa človeku aj tak vlastne nechce nič robiť. Moja vlastná motivácia býva rôznorodá:
1. všimnem si, že moja najčastejšia design-related aktivita je posielanie pressového PDF,
2. moja druhá najčastejšia design aktivita je skrolovanie blogov,
2. s kamarátmi dizajnérmi sa bavím hlavne o Game of Thrones (počkať, to je vlastne OK :),
3. nič nestíham,
4. nič nestíham, ale vlastne sa nudím.

Akože áno, môžu byť aj prozaickejšie dôvody ako odísť sa pozrieť na víkend do mesta, kde sa daná konferencia koná – i keď to má väčšinou nevýhodu, že tam sa nedá stretnúť veľa známych, čo je naopak dobré na miestnych konferenciách, kam vždy zablúdia bývalí kolegovia, spolužiaci alebo kamaráti. A samozrejme, pred pár rokmi ma najviac na konferenciách bavilo vidieť známe mená (prednášajúcich) naživo, čo čiastočne zostáva motiváciou aj teraz, ale už je to tak trochu o niečom inom.

Musím priznať, že tohtoročné konferencie ma zavalili množstvom premotivovaných happy dizajnérov, ktorí radili ako treba robiť veci out-of-your-comfort-zone, ako si treba vyhradiť čas na voľné projekty, ako majú všetci strašnú zábavu a pod. Nevadí. Našli sa medzi nimi aj normálni ľudia, ktorí otvorene priznávali, že vlastne nemajú ani jedno zo svojich kresiel navrhnutých pre Ligne Roset (Inga Sempe), lebo v zmluve nebola žiadna vzorka pre dizajnéra. Alebo aj takí, z ktorých skrátka sálala radosť z toho, že sa môžu niekam zavrieť na dva mesiace a vyrobiť nového robota (Jürg Lehni), či takí, ktorí sú len fakt vtipný napriek všetkým okolnostiam (Steven Heller).

11429769_1626519704233362_2922307451727063002_n

Nedá sa konkrétne vymenovať, že toto a tamto som sa na konferenciách naučila, väčšinou je najväčšie plus kvalitne strávený čas na niečom zmysluplnom (to vtedy, keď je daná konferencia dobrá). A keď už nič iné, tak je fajn dostať trochu odstup od svojej každodennej pracovnej rutiny, aj keď možno s postupmi dizajnérov nesúhlasím, alebo sa mi zdajú slabé. Ako hovorí jedna kamarátka dizajnérka: “nikdy sa mi nestalo, že by som išla do tlačiarne zbytočne”, tak tým istým spôsobom by som zhrnula návštevu konferencií o dizajne.

Linky na konferencie, kde som bola: QVED Mníchov, ByDesign Bratislava, Typo Berlín, In The Middle Design Forum Bratislava.
PS: vďaka štúdio MILK, že mi umožnilo ísť vlastne na všetky z týchto podujatí!

Tento obsah bol zaradený v grafický dizajn. Zálohujte si trvalý odkaz.

Jedna odpoveď na Dizajnové konferencie – YES OR NO / WHY TO GO

  1. Slavka povedal:

    Rada by som vedela, aké percento ľudí nevytáča použitie bielého písma na svetlomodrom pozadí v prezentácií, a kto to dopozeral dokonca.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>