Najkrašia slovenská kniha 2014

Mmm, hovoríte si, že ste o tejto súťaži tento rok nič nepočuli? Bola vôbec? Pred dvoma rokmi celkom zarezonovala v médiách (SME) a konečne sa ozvala kritika zo strany dizajnérov na jej nízku rešpektovanosť medzi profesionálmi, zvláštne zloženie poroty, diskutabilnú propagáciu. Hlavnými organizátormi súťaže je Bibiana a Ministerstvo kultúry a je pravda, že súťaž dlhodobo trpí nízkou prestížou, malou informovanosťou medzi profesionálnou verejnosťou a tak nejak sa zdalo, že buď organizátorom tento stav vyhovoval, dizajnéri ho ignorovali, alebo ich pokusy na zmenu proste narážali na hradby byrokracie.

Tento rok (dva roky po kritike) mala porota v zložení aspoň dve mená, ktoré by ste mohli poznať: predseda poroty – prof. Dušan Kállay a člen poroty doc. PdDr. Zdeno Kolesár, PhD. Ďalej boli v porote zástupcovia Ministerstva školstva, kultúry, Zväzu polygrafie, Strednej odbornej školy polygrafickej, Slovenskej národnej knižnice, samozrejme Bibiany, niekoľko ilustrátorov a “grafických upravovateľov” (tento titul asi slúži na označenie grafických dizajnérov, neviem to isto, boli ním označení dvaja akademickí maliari a jeden Mgr.), atď. No, do súťaže bolo prihlásených 133 kníh a porota vybrala súbor 20 najkrajších. A podľa môjho názoru ten výber nie je vôbec zlý.

10430381_899556050094942_3005144730978203579_n 1932612_899556046761609_100357464630267838_o
Najviac ocenení si odniesla kniha Henriety Moravčíkovej: “Friedrich Weinwurm Architekt / Architect” (vydavateľstvo Slovart, fotografie: Olja Triaška Stefanovič, grafický dizajn: Ľubica Segečová, tlač: Neografia Martin), a to:
– Cena Ministerstva kultúry SR vydavateľstvu za celkovú výtvarnú a technickú kvalitu,
– Cena Ministerstva kultúry SR autorovi za vynikajúcu grafickú úpravu,
– Cena Zväzu polygrafie na Slovensku tlačiarni za mimoriadne polygrafické spracovanie.

Medzi ďalšími ocenenými sú napríklad knihy: Branislav Jobus: “Ja nič, ja muzikant” (ilustrácie: Katarína Macurová, grafický dizajn: Palo Bálik), Mária Nerádová: “Jak velbloud potkal ťavu” (ilustrácie: Mária Nerádová, grafický dizajn: Martina Rozinajová) v krásnej literatúre bola ocenená kniha Mariána Milčáka “Hra s hadmi” (grafický dizajn: Erik Jakub Groch), ďalej napríklad výtvarná publikácia Ľudmila Peterajová: “Ester M.-Šimerová” (grafická úprava Juraj Blaško a Matúš Lelovský) a myslím, že môžem povedať, že ocenené boli publikácie, ktoré by ste si asi všetky pri návšteve kníhkupectva minimálne všimli a aspoň prelistovali. Áno, z výberu je jasné, že porota ocenila pevné väzby pred mäkkými (napríklad), ale čo sa týka kvality spracovania, ilustrácií a grafickej úpravy môžem tvrdiť, že vybrali naozaj to naj čo sa u nás podarilo vyprodukovať (a to neviem samozrejme, ktoré knihy do súťaže vôbec neboli prihlásené).

454441
big_125490 galanda_kniha_15_archiv l168124 large-patdesiat_sucasnych_umelcov_na_slovensku

big_124558 sm-0908-015-obalka.rw_res

Zostáva teda pýtať sa: aká bude propagácia ocenených kníh / dizajnérov / ilustrátorov? prečo má táto súťaž takýto úplne nereprezentatívny “katalóg”? Výstava víťazných titulov je myslím v Bibiane, na internete sa mi nepodarilo zistiť do kedy trvá, tak sa pôjdem pozrieť.
ae637decda

IMG_1382 IMG_1386 IMG_1391

Mimochodom, súťaž je honorovaná a za hlavnú cenu si dizajnér odnáša 1 400 Eur, čiže minimálne jeden argument prečo sa zúčastniť budúci rok určite existuje.

 

 

Tento obsah bol zaradený v grafický dizajn. Zálohujte si trvalý odkaz.

2 odpovede na Najkrašia slovenská kniha 2014

  1. Adam Berka povedal:

    Víťazom samozrejme gratulujem, sú medzi nimi krásne diela, no všetkým, koho knihy zaujímajú by som odporučil návštevu knižného veľtrhu vo Frankfurte, kde je okrem iného výstava najkrajších kníh z celého sveta. Sú to dva neporovnateľné svety. Sme však na dobrej ceste. Škoda len že napredujeme tak pomaly..

  2. katarína povedal:

    Áno, súhlasím s názorom, že táto súťaž je neprehľadná, slabo propagovaná. Ja som sa pred rokom snažila zorientovať v najkrajších detských knihách – http://dotramtarie.blogspot.sk/2014/04/ocenene-slovenske-detske-knihy.html
    Tento rok, už poučená (nechce sa mi pátrať – ja nič ja muzikant:-), si len prečítam výsledky cez inforum Artfora. Ja nič, ja muzikant je naozaj pekná detská kniha.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>